Za ugradnju kade postoje bar dva standardna načina. Svaki ima svoje prednosti i mane.
Ako ste se odlučili da u kupatilo ugradite kadu, za to postoje bar dva standardna načina. Pretpostavka je da ste se odlučili za akrilnu (plastičnu) kadu. Takva kada se može ozidati, ili postaviti na potkonstrukciju.
Proizvođači modernih kada uz kade nude i metalne konstrukcije na kojima one stoje i plastične obloge kojima se mogu zatvoriti bočne strane. Prednost ovakvog postavljanja kade je brža ugradnja, mogućnost zamene kade u budućnosti, lakša manipulacija sifonom, pa čak i mogućnost eventualnog skidanja kade, na primer u slučaju da je potrebno izneti veš-mašinu iz kupatila
Oni koji su se odlučili da kadu postave na potkonstrukciju, pre kupovine treba da se raspitaju kakva je potkonstrukcija! Veoma je bitno koliko je konstrukcija čvrsta, da se kada ne bi ugibala i pomerala. Na tu čvrstinu najviše utiče broj tačaka oslanjanja na pod, poprečna povezanost vertikalnih elemenata i način oslanjanja na zid.
Kao dobra ilustracija razlike konstrukcija za kadu mogu da posluže sledeće dve slike (preuzete sa sajta diplon.net).
I ako bi nožice koje su prikazane na prvoj slici trebalo koristiti samo kao oslonac kod kada koje se uziđuju, one se često prodaju i kao konstrukcija za kadu. Takve nožice nisu dovoljno stabilne da spreče ugibanje i pomeranje kade.
Ako kada nije dovoljno stabilna i učvršćena, vremenom će "raditi", što za posledicu ima pucanje silikona na spoju kade i zida, zbog čega dolazi do podlivanja vode.
Dobra ideja je postavljanje parčeta gume ispod svake nožice, čime se blago amortizuju vibracije i klizanje kade po podnim pločicama.
Nakon ugradnje, potrebno je iznivelisati kadu, odnosno dovesti je u horizontalan položaj, što se radi pomoću nožica kojima se može štelovati visina.
Ovo je klasičan postupak ugrađivanja kade. Kada se postavlja na pripremljenu košuljicu, oslonjena na cigle, a bočne strane se zatvaraju pločicama. Potrebno je ostaviti vratanca preko kojih se može prići sifonu. Prednost ovakve ugradnje je čvrstina kanstrukcije. Ako je dobro ugrađena sa ovakvom kadom nećete imati problema sa podlivanjem vode. Osim toga, mnogim ljudima je lepše da se na bočnim stranama kade vide pločice nego plastična obloga.
Ako se dobro izoluje, u klasično ugrađenoj kadi voda može ostati mnogo duže topla nego u onoj postavljenoj na konstrukciju.
Hidromasažne kade se uglavnom ugrađuju na potkosntrukciju. Postupak je isti, jedina razlika je u tome što vodoinstalater ima više posla.
Ovu odluku morate doneti pre renoviranja kupatila. Od nje zavisi priprema vodovodnih i kanalizacionih cevi. U svakom slučaju, morate se prvo konsultovati sa majstorom koje su opcije u vašem kupatilu moguće.
Jedna od najčešćih dilema pri renoviranju kupatila je da li ugraditi klasičnu kadu, tuš kabinu, slivnik na podu...